W Przemyślu powstał herb Adama Małysza

Dwie skrzyżowane narty, a w nie wkomponowany orzeł z koroną. To główny motyw herbu Adama Małysza. 
Projekt wykonał przemyślanin Andrzej Brzezina Winiarski.

- Ponad rok robiłem ten herb. Jeszcze nie miałem tak wybrednego klienta. Wykonałem dla niego ponad 40 projektów, które on po kolei odrzucał - wspomina przemyślanin.

Zamówienie na herb rodowy Adam Małysz złożył w firmie Nova Heraldia z Jeleniej Góry. Jej właściciel, Norbert Wacławczyk, skierował zlecenie do Przemyśla, do Winiarskiego.

- Dostaję takich zamówień sporo. Do każdego pochodzę tak samo. Na początku pytam, co ma się znaleźć na herbie. Chodzi o jakieś elementy związane z rodzinną tradycją, np. wykonywanym z pokolenia na pokolenia zawodem - tłumaczy pan Andrzej.

Narty w herbie

Jakie elementy pragnął mieć na herbie Małysz? M.in. narty, piastowskiego orła, bochen chleba, góry, wieniec laurowy. Jednak przemyślanin, zdołał go przekonać, że herb powinien być uproszczony i w stonowanych barwach.

- Nie rozmawiałem osobiście z Małyszem. Pośrednikiem był właściciel firmy, który do mnie prawie codziennie dzwonił. Ja byłem tylko od roboty - wspomina przemyślanin. Wykonanie herbu zajęło mu rok.

- To była wyczerpująca robota, ale wykonywałem ją z radością, bo Małysz to przecież legenda sportu. Za herb wziąłem od mistrza symboliczne 20 zł - zdradza pan Andrzej.

Każdy może mieć herb

Nie trzeba być szlachetnie urodzonym, aby mieć herb. Mogą go również posiadać mieszczanie. Od szlacheckiego różni się szczegółami, m.in. kształtem hełmu. Zarejestrowany wzór herbu jest chroniony prawem.

Herb rodowy Małysza został zarejestrowany w Pierwszej Powszechnej Otwartej Księdze Herbowej Nova Heraldia.

Najnowszy herbarz Andrzeja Winiarskiego zostanie wkrótce wydany przez Archiwum Państwowe w Przemyślu. Można go już oglądać w internecie, na stronie www.herbyrzeczypospolitej.republika.pl.

 


- Robienie herbu dla naszej legendy sportu Adama Małysza było prawdziwą przyjemnością, choć to wymagający klient - mówi Andrzej Brzezina Winiarski, herbarzysta z Przemyśla. fot : Norbert Ziętal

 

Norbetr Ziętal 
Przemyśl, 29 maja 2008r.
Dziennik Nowiny - podkarpacka gazeta regionalna: Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Stalowa Wola http://www.gcnowiny.pl
strona główna >>

 

 

Zapraszam na podobne strony... Ewa Białek

  

Strona ta stworzona została do celów dydaktycznych. Zamieszczone na niej teksty, muzyka i grafika 
są własnością ich twórców. Nie zajmuję się ich dystrybucją.