Uwaga! Muzyka w tle tylko dla przglądarki Internet Explorer

 
 

Spis
Anatol Borowik - Ballada amerykańskiego żołnierza
Anatol Borowik - Ballada o niebieskim baloniku
Modlitwa (François Villon)
Piechota
Pieśń gruzińska
Wasza Wysokość Kobieto
Piesnia o Arbate
Bieri shinel'
Chasovie liubvi
Davayte vosklicat'
Dejurniy po apreliu
Devochka plachet
Do svidaniya mal'chiki
Gospoda yunkiera
Gruzinskaya piesnia
Istoricheskiy roman
Jenius', jenius'
Kapili datskogo korolia
Kavaliergardi
Lubov' i razluka
Molitwa
Nadejdi malien'kiy orkestrik
Naden'ka
Nam nujna odna pobieda
Piesnia desiatogo desantnogo
Piesnia o moskovskom muravie
Pojelanie
Po Smolienskoy doroge
Prostite piehote
Romans
Solomiennaya shliapka
Soyuz druziey
Staraya soldatskaya
Sumierki priroda
Ti poliubish mienia
Vashe blagorodie
Vashe vielichestvo, Jenshchina
Vozmiomsa za ruki druzia
Wykonawcy - Anatol Borowik
Koncert Łomża - Anatol Borowik
Wykonawcy - Zura Pirveli
Imię Ewa po gruzińsku...

 

Design by Quixotic Pixels & Ewa Białek

 
 

 

Życie to jest sarna płocha. Cierpliwym myśliwym jest czas…

W dziesiątą rocznicę śmierci wybitnego rosyjskiego poety, kompozytora i barda Bułata Okudżawy, który urodził się w 1924. w Moskwie, na zakończenie kwesty cmentarnej wystąpił w Teatrze Lalki i Aktora Anatol Borowik. Białostockiemu śpiewakowi i gitarzyście towarzyszył na drugiej gitarze Krzysztof Kirycki i na akordeonie Jerzy Kruszewski. Koncert ballad zatytułowany był „Miłość – Wiara – Nadzieja”. Dzięki obdarzonemu głębokim, dźwięcznym i mocnym głosem Anatolowi Borowikowi około stu słuchaczy przeniosło się w krainę rosyjskiej i słowiańskiej łagodności…

„Płacze dziewczynka, balon uciekł jej… Ludzie mówią „Nie płacz”, a balonik hej…” Nie tylko ta rzewna, melodyjna „Ballada o niebieskim baloniku” wzruszyła widzów. Usłyszeliśmy przez ponad półtorej godziny, m.in., także „Balladę o majstrze Griszy”. Pamiętacie Państwo? „W naszym domu istny raj. Do nikogo pretensji nie mamy, byle gorzej nie było, niż jest” oraz „Arbat”, nostalgiczną pieśń o moskiewskiej dzielnicy, gdzie wychował się przyszły bard. Niektóre frazy z jego tekstów utrwaliły się także w kulturze popularnej, jak choćby: „Życie to jest sarna płocha. Cierpliwym myśliwym jest czas…”. I oczywiście słynna „Modlitwa”: „Dopóki nam ziemia kręci się, dopóki jest tak czy siak, Panie, ofiaruj każdemu z nas, czego mu w życiu brak”.
- Władze sowieckie patrzyły na poetę podejrzliwie – komentował pomiędzy utworami Anatol Borowik, przytaczając anegdoty z życia genialnego Rosjanina, który w aluzyjny sposób, nierzadko z gorzkim poczuciem humoru opisywał przaśną rzeczywistość i realia życia w krajach „demoludach”. – A on pisał o sobie. Po prostu o sobie.
Nie brakowało dedykacji, jak przed „Balladą o starym kataryniarzu”.
- Dedykują ją tym, którzy widzą więcej niż inni – tym, którzy potrafią się uśmiechać nawet wtedy, gdy życie daje w kość.

źródło...