Świdwin

opowieść o mieście rodzinnym...

Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie
Święty i czysty jak pierwsze kochanie,
Nie zaburzony błędów przypomnieniem,
Nie podkopany nadziei złudzeniem
Ani zmieniony wypadków strumieniem.
                      /Adam Mickiewicz/

Było sobie miasto


Położone w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim nad rzeką Regą. Siedziba powiatu świdwińskiego. Według danych z 31. grudnia 2010 roku miasto liczyło 15 487 mieszkańców. W granicach administracyjnych miasta znajduje jezioro Bukowiec. Najbliższe większe miasta to: Łobez (21 km), Drawsko Pomorskie (30 km), Połczyn-Zdrój (24 km), Białogard (32 km), Kołobrzeg (50 km), Resko (24 km), Złocieniec (39 km).

A w tym mieście...


....zabytki

  • Kościół MB Nieustającej Pomocy – zbudowany w 1338 r. 

  • Zamek Joannicki – zbudowany w XIII wieku nad rzeką Regą w celu ochrony szlaków handlowych znad Morza Bałtyckiego na południe kontynentu oraz ze Szczecina do Białogardu. Nazwa zamku pochodzi od joannitów, którzy od XVI do XIX wieku mieli w nim siedzibę swojej komandorii. Obecnie znajduje się w nim Biblioteka Miejska, Kino Zamek, Centrum Informacji Turystycznej i Gospodarczej oraz Świdwiński Ośrodek Kultury.
     

  • Brama Kamienna – wybudowana w XIV wieku, była jedną z trzech bram chroniących miasto. Do czasów teraźniejszych zachowała się jako jedyna. 
      
  • Obwarowania miejskie – mury mające za zadanie chronić miasto i mieszkańców, były budowane od roku 1319. Obecnie zachował się jedynie 14-metrowy odcinek nad rzeką Regą.
      
  •  

  • Park miejski – znajduję się w nim m.in. Wieża Bismarcka oraz zabytkowy pałacyk.
      
  • Cmentarz żydowski (ul. Dobra Rycerskie) – powstały w XIX wieku na zboczu Żydowskiej Góry (Juden Berg), oparty na kwadracie o powierzchni 0,5 ha.
      

....obiekty turystyczne

 

  • Dworzec  kolejowy

  • Wieża Bismarcka z kotłem ogniowym – poświęcona pamięci "Żelaznego Kanclerza" czyli Ottona von Bismarcka.
    Wieża Bismarcka w Świdwinie jest jedną z czterech (dawniej pięciu) zachowanych Wież Bismarcka na Pomorzu. Inicjatorem budowy tej wieży na wzgórzu (105m n.p.m.), na skraju Parku Miejskiego, był miejscowy Związek Upiększania. Uroczyste położenie kamienia węgielnego odbyło się 01.04.1911. Wieżę z granitu (mur z kamienia łamanego) i cegły (wiązanie krzyżowe) wybudował mistrz murarski i architekt Franz Brewing ze Świdwina. Ślepe pułapy jak również gotowe elementy krętych schodów i balkonów wykonane zostały z betonu. Uroczyste poświęcenie wieży odbyło się 17.09.1911 roku.

  • Jezioro Bukowiec zlokalizowane poza obszarami zabudowanymi miasta, jednak mieszczące się w jego granicach administracyjnych.
      

  • Park wodny "Relax"
     

....Świdwiński Ośrodek Kultury

    Mieści się w XIII-wiecznym zamku. Działa od 1968 roku. Imprezy plenerowe odbywają się na dziedzińcu mogącym pomieścić 1000 osób oraz na podzamczu.

  • Bitwa o Krowę – impreza organizowana co roku naprzemiennie z miastem Białogard, upamiętniająca bitwę mieszczan świdwińskich i białogardzkich o stado krów z 15 lipca 1469 roku.
  • Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Śpiewaka – korzenie tego konkursu sięgają 35 lat wstecz. Jest on skierowany do młodych, niezrzeszonych w organizacjach poetów.
  • Plastyka wokół nas – organizowane od 1990 r. ogólnopolskie warsztaty plastyczne. 
  • Wojewódzki Przegląd Teatrów – odbywający się od 36 lat przegląd teatrów z województwa zachodniopomorskiego (dawniej koszalińskiego).
  • Dzieciowisko – impreza zapoczątkowana na początku lat 90., dająca możliwość wykazania swoich zdolności artystycznych podopiecznym domów dziecka z województwa zachodniopomorskiego.
  • Kaziuki Wileńskie – po II wojnie światowej sporą część mieszkańców miasta stanowili przybysze z kresów wschodnich, obyczaje tam praktykowane zostały przeszczepione na nowy teren. Odbywa się cyklicznie co rok, ma formę jarmarku wileńskiego i utrzymywana jest w klimacie kresowym.
  • Dni Kultury Kresowej – coroczna wystawa artystyczna ludzi z kresów wschodnich, osiedlonych na Pomorzu.
  • Ogólnopolski Turniej Rycerski – impreza utrzymywana w rycerskim, średniowiecznym klimacie. Współorganizatorem jest Świdwińskie Bractwo Rycerskie.

....wojsko

Miasto swój rozwój w dużym stopniu zawdzięcza istniejącym tu lotniczym jednostkom wojskowym:

  • 40 pułk sformowano w październiku 1951 roku w Krakowie, na bazie eskadry wydzielonej z 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i nadano mu nazwę 40 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. 

    W lutym 1952 roku pułk został przebazowany do Mierzęcic, a w styczniu 1953 roku do Świdwina. 

  • W 1971 roku 40 Pułk Lotnictwa Myśliwego przemianowano na 40 Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego, a w 1982 roku na Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. 
     
  • 23 sierpnia 1999 roku rozformowano 40 Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego na ich bazie sformowano:
    • 39 Eskadrę Lotnictwa Taktycznego, 
    • 40 Eskadrę Lotnictwa Taktycznego,
    • 11 Bazę Lotniczą w Świdwinie. 

    W uzbrojeniu jednostki znajdowały się samoloty: Po-2, Jak-11, Jak-23, MiG-15, Lim-2, Lim-5, MiG-17PF, MiG-21, Lim-6, Su-22M4K. 

  • 40. Eskadra Lotnictwa Taktycznego kontynuuje tradycje 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. Eskadra stacjonuje na lotnisku Świdwin, a organizacyjnie wchodzi w skład 1. Brygady Lotnictwa Taktycznego.

    Uzbrojona jest w samoloty myśliwsko-bombowe Su-22, a klucz łącznikowy ma również TS-11.

Ludzie
 

....Stanisław Misakowski (1917-1996)

Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Stawropolu w 1939. W czasie wojny przebywał na robotach przymusowych w Niemczech. Po wojnie wrócił w nowe granice Polski, w latach 1945-1960 przebywał na Lubelszczyźnie, od 1960 mieszkał na Pomorzu, w Kołaczu pod Połczynem Zdrojem, w Świdwinie i w Słupsku. W 1986 przeniósł się pod Warszawę do Żyrardowa. Debiutował jako poeta w 1939 roku na łamach prasy radzieckiej, w roku 1955 w prasie polskiej. Był kierownikiem Wydziału Kultury i Sztuki Prezydium PRN w Świdwinie, inicjatorem i organizatorem ogólnopolskich imprez kulturalnych, m.in.: Krajowej Inauguracji Roku Kultury w Świdwinie (1968), konkursu poetyckiego im. Jana Śpiewaka (1970), Festiwalu Muzyki i Piosenki Żołnierskiej w Połczynie i Kołobrzegu, Ogólnopolskiego przeglądu filmów Świdwińskie Noce Filmowe, Pomorskich Dni Literatury i wielu innych. Był wieloletnim członkiem Związku Literatów Polskich, (czł. ZG 1980-1983, założycielem i prezesem Oddziału w Słupsku w latach 1980-1983). Od 1980 roku członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 1978 został wpisany w poczet The International Academy of Poets (Cambridge, England), w 1980 w Science Fiction Poetry Association. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień: Nagroda Województwa Koszalińskiego 1974, Nagroda tygodnika Fakty 1978, Odznaka "Zasłużony Popularyzator Wiedzy", Honorowy Obywatel zamku Świdwińskiego.

....Jolanta Bohdal (1942)

....prof. dr hab. Tadeusz Bohdal (1953)

Rektor Politechniki Koszalińskiej. Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, gdzie w 1976 r. ukończył studia inżynierskie, a dwa lata później magisterskie. Profesorem jest od 2007 r. Ceniony naukowiec, autor 10 monografii i książek, ponad 300 artykułów i referatów. Wypromował ośmiu doktorów, jest promotorem 215 prac inżynierskich i magisterskich, autorem 120 wdrożonych opracowań w postaci projektów, ekspertyz, opinii. Udziela się na forum krajowym i międzynarodowym, m.in. jest członkiem prestiżowego Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk.

....prof. Waldemar Łazuga (1952)

 

....Teresa Tomsia (1951) - poezja 

Ukończyła polonistykę i studium reżyserii: pisała wiersze, scenariusze kabaretowe i teksty piosenek, angażując do współdziałania młodzież uzdolnioną literacko i teatralnie w Świdwinie. W 1981 roku zamieszkała w Poznaniu, gdzie założyła i prowadziła Klub Piosenki Literackiej "Szary Orfeusz". Debiutowała tomikiem poetyckim Czarne wino (Wydawnictwo Poznańskie, 1981). Jej twórczość publikowały m.in. czasopisma: paryska "Kultura", "Exempla", "W drodze", "Nasza Rodzina", "Zeszyty Literackie", "Topos", "Tygiel Kultury", "Przegląd Powszechny" i "Gazeta Malarzy i Poetów". Obecnie Współpracuje z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury Wielkopolski. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

....Irena Knapik Machnowska (1949) - poezja 

knapikmi.jpg

Poetka, dziennikarka, nauczycielka języka polskiego. Dzieciństwo i młodość spędziła w Świdwinie. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Debiutowała na łamach „Kameny” (1975). Jej wiersze publikowały m.in.: „Tygodnik Kulturalny”, „Pracownia”, „Parnasik”, ”Poezja dzisiaj”, „Warmia i Mazury” , „Razem”, „Radar” oraz na internetowym portalu paryskim „Recogito”. Autorka tomików wierszy: Nie dla wszystkich ze wstępem Piotra Kuncewicza (1981), Ostatnie drzwi (1984), W sidłach (1985), Na środku świata (1999), Na progu dnia (2004). Pomysłodawczyni i współtwórczyni Salonu Literackiego, który prowadziła z Edwardem Kupiszewskim w Galerii Ostrołęka (1994-2000), współredagując dwa numery pisma okolicznościowego “Salon Literacki” – zapis jedenastu spotkań autorskich w latach 1994-1997. Od roku 2004 mieszka w Gdańsku.

Zapraszam na wspólną wędrówkę po mieście

 

Modra Rega szybko bieży
A nad Regą miasto leży

A nad Regą, Regą, Regą
Miasto leży, leży leży,
Nazywa się Świdwin.

Miasto Świdwin jest okazałe
Zabytkowe prawie całe

Są tam parki i ogrody,
Niedaleko też od wody,
Stary zamek nasz.

My swoje miasto kochamy,
O swoim mieście śpiewamy.

Każdy swoje miasto chwali
By słynęło jak najdalej,
Tak jak Świdwin nasz...
   

/nie znam autora/
piosenka śpiewana przy różnych okazjach,  najczęściej rajdowo - turystycznych
w latach 70-tych ubiegłego wieku

witryna stworzona w celach dydaktycznych, grafika i teksty są własnością ich twórców 
w tym Stowarzyszenia Społeczno- Kulturalnego "Carpe diem"